Haluksy to deformacja stopy widoczna jako odchylenie palucha w kierunku II palca stopy. Wiele osób decyduje się na operację haluksów, kiedy zaczynają towarzyszyć im dolegliwości bólowe, wywołane stanem zapalnym. Jeżeli przebyłeś operację haluksa, powinieneś dowiedzieć się jak właściwie zadbać o stopę. Należy zaznaczyć, że właściwie przeprowadzony zabieg chirurgiczny, daje gwarancję zachowania sprawności palucha.
Jak radzić sobie z bólem po operacji haluksów?
Krótko po operacji haluksów, pacjenci mogą odczuwać ból, w jego łagodzeniu pomocne okazują się leki przeciwbólowe. Pamiętaj, że leki przeciwbólowe nie powinny być nadużywane, dlatego zastanów się, czy rzeczywiście jesteś zmuszony do ich zażycia. Warto także zastosować zimne okłady, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Za okład może posłużyć opakowanie mrożonek, które należy przykładać do bolącego miejsca dwa lub trzy razy dziennie przez kilka minut. W razie potrzeby można stosować leki przeciwobrzękowe. Przed przyłożeniem do skóry, zabezpiecz mrożonkę szmatką, aby nie dopuścić do jej odmrożenia. Miejsce po operacji można przemywać naparem z rumianka przy użyciu płatka kosmetycznego. Po około dwóch tygodniach od operacji haluksów należy wybrać się na zdjęcie szwów. Bezpośrednio po zabiegu, należy dbać o regularną zmianę opatrunków.
Noś wygodne obuwie
Noszenie wygodnych niezwężanych u szczytu butów, mających płaską podeszwę, nie powoduje ucisku stopy i jest zalecane w okresie pooperacyjnym. Pamiętaj, że haluksy bywają schorzeniem nabytym, do którego powstania przyczynia się noszenie za ciasnego, wąskiego obuwia. Szczególnie narażone na powstawanie haluksów są kobiety, które przez długi czas chodzą w szpilkach. W walce z haluksami zaleca się więc wymianę szpilek, na wygodne buty. O szczegóły dotyczące obuwia pooperacyjnego, zapytaj lekarza przeprowadzającego zabieg.
Czy ćwiczenia pomagają?
Ćwiczenia po operacji haluksów, pomagają odzyskać sprawność w stopie, w ich odpowiednim doborze pomoże wykwalifikowany rehabilitant. Po około trzech tygodniach od operacji możesz zacząć poruszać palcem stopy. Ważne, by powtarzać tę czynność, ponieważ to usprawnia krążenie. Jednym z podstawowych ćwiczeń jest odginanie palucha, od pozostałych palców stopy.
Jak uniknąć blizny?
Żeby nie doszło do powstania blizny, nie można, dopuści do jej kontaktu ze słońcem. Niektórzy polecają wmasowywanie w bliznę olejku herbacianego.
Operacje haluksów- podział
Zabiegi operacyjne na haluksy, można podzielić na następujące kategorie:
- operacje bez przecięcia kości, wykonywane na tkankach miękkich- podczas zabiegu odsłania się staw śródstopno-palcowy pierwszy i kość śródstopia. Po zabiegu należy przez miesiąc nosić but ortopedyczny. Rehabilitację można rozpocząć już kilka dni po zabiegu;
- usztywnienie stawu klinowo- śródstopnego- po tej operacji chodzenie na palcach lub wysokich obcasach jest dozwolone dopiero po dwunastu tygodniach, niemniej rehabilitację można rozpocząć już po kilku dniach. Pacjenci, którzy przeszli tego typu zabieg, powinni stosować wkładki ortopedyczne;
- pojedyncza osteotomia- szwy są usuwane po dwóch tygodniach od operacji, należy stosować but ortopedyczny przez około dziesięć tygodni;
- podwójna osteotomia- materiał wykorzystany do zespolenia usuwa się po kilku miesiącach od zabiegu. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów i w tym, wskazane jest stosowanie ortezy, oraz rehabilitacja.